Vyprávění kurzantů o účincích cvičení ZY Qigong a o kurzu.

Písemné reference

Níže jsou uvedeny reakce absolventů, kteří navštívili kurz nebo jinou akci. Sdílené informace obsahují osobní pocity, případně zdravotní potíže, vše je proto anonymizováno a také kráceno. 

***

Dobrý den Petře,

děkuji za zaslané materiály a taky za celý kurz. Bylo to výborné, celý kurz se mi velmi líbil. Z on-line formy jsem měla trochu obavy, ale vše výborně fungovalo. Přeji klidný podzim, hodně energie a pohody!

Z.W.

Ahoj Petře,

děkuji mnohokrát za kurz v Mašicích, opravdu jsem se cítila skvěle a měla hodně energie, v neděli jsem si chtěla přispat a nešlo to, v šest hodin jsem byla vyspalá:-):-).
O.H.
 

Ahoj Petře,

chtěli bychom ještě jednou poděkovat ... za ten 3. stupeň tento víkend. Pro mě to byl zatím nejlepší seminář, zcela výjimečný, jiný než všechny předchozí…. možná to bylo i těmi lidmi a prostředím, asi hodně lidmi, cítili jsme tam hodně pozitivní energie a podpory. 

V.J.

 

Krásný podvečer Petře, chtěla jsem Ti poděkovat za úžasný víkendový kurz v Praze. Vím, že je to pokaždé jiné, ale tenhle opravdu stál za to. Určitě to bylo i lidmi, kteří se ptali a bylo vidět jak jdou do hloubky. Odnesla jsem si překvapivě mnoho nového, možná zapomenutého. Hodně mi to pomohlo zase v posunu dál. Včera jsem se jako u vytržení koukala na kostru uvnitř... tak to bylo nepopsatelné a hrozně zajímavé i pro mě, i když obvykle vím a "vidím", tohle bylo skutečně vidět.

S.R.

Petře díky!

Zpětná vazba: On-line super. Mohla jsem si dělat svoje poznámky, měla jsem čas si to užít, promyslet, prohlédnout. U teorie usínám, i když nechci. Oba dny se mi podařilo být přítomna. Ideální pro mě bude i III.st on-line.
J.V.
 
Dobrý den Petře,
chtěla bych poděkovat za víkendový kurz Qi Gong II. Hodně nových informací, příjemná, klidná atmosféra i přes monitor hodně energie. Pro mě měl kurz vysokou hodnotu. Děkuji.
L.Š.
 
... Cvičení mi pomáhá i psychicky... naučila jsem se, brát strom jako takovou meditaci do vnitřního světa a zkoumám si tělo zevnitř a to mě baví a taky mi to prospívá. Akorát si najít ten klid - ani ne čas, jako klid-pro cvičení není tak jednoduché. Ale všechno jde.....:-D. A ta štítná žláza se mi o hodně zase zlepšila, i ty bolesti polevují, tak třeba po dalším kurzu to bude ještě lepší.
J.D.
 
Dobrý večer,
děkuji za zaslané materiály a především děkuji za pěkný kurz. Myslím, že to bylo velmi profesionálně udělané, obdivuji, jak skvěle jste zvládl moderní techniku. Pro mě byl kurz opakování, nicméně jsem našla několik věcí, které jsem zapomněla či nedělala přesně, takže to rozhodně nebyl ztracený čas. Nemám pocit, že by kurz na dálku byl méně hodnotný. Cvičení doma má tu obrovskou výhodu, že má člověk takové podmínky, jaké mu vyhovují (teplota, větrání, židle apod.), ... Jsem ten cvičenec, co na zázračné ozdravné účinky cvičení nevěří. Nicméně před lety mi 1. stupeň velmi pomohl a od té doby se čikungu věnuji, cvičím a snažím se stále cvičení vylepšovat a zdokonalovat. A ač tomu nevěřím, od té doby, co cvičím, se mi podařilo několik neduhů čikungem zažehnat. Pokaždé, když někdo skuhrá, tak si v duchu říkám: "Cvičit čikung!" Několika kamarádům jsem už Vaše kurzy doporučila, na kurze byli, někteří cvičí. Mějte se krásně, ať se daří.
H.V.
 
Ještě jednou děkuji za kurz. Musím říct, i když by bylo asi příjemné se setkat se všemi naživo, online kurz mi dost vyhovuje. Odpadá cestování a chata na zahradě se ukázala jako ideální místo na cvičení. Bylo to pro mě moc zajímavé.
J.K.
 
Dobrý  podvečer, moc Vám  chci poděkovat za online kurz, moc se mi  líbil a myslím, že to  bylo moc príma a přínosné.
M.R.
 
Znovu bych Ti ráda poděkovala za včerejší krásné cvičení. Byla jsem pak neskutečně nabitá a do jedné v noci udělala spoustu práce, do které se mi předtím nechtěloJ. Ráno o páté vyspáno a čistá hlava. Fakt síla.
J.L.
 
Dobrý den Petře,
chtěla byc  vám  poděkovat za opravdu vyjímečný kurz, který nám pomohl aspoň na chvíli zapomenout na všudepřítomnou hrozbu jménem coronavirus. ...
J.S.
 

Cvičení v sobotu bylo nádherné a já jsem velmi šťastná, že jsem se po víc jak roku dočkala a mohla cvičit. Kurz jste vedl úžasně a doma jsem začla hned vše praktikovat. Tedy strom, kuličku a dýchání kůží. Postupně si budu přidávat a těším se na 1.kurz. ... A nesmírně Vám děkuji za vše. Jsem velmi šťastná, že jsem Vás mohla osobně poznat.

E.B.

...Sobotní cvičení bylo opravdu přínosné. Prsty na rukou sice ještě neohnu, ale ze soboty na neděli, jsem se konečně po několika měsících vyspala. Konečně jsem se neprobudila na úpornou brnivou až křečovou bolest ruky. 

V.R.

V naší škole proběhl seminář relaxačních technik pro pedagogy a další zaměstnance školy. Profesionální přístup lektora, kvalitní příprava a kombinace teoretické a praktické části nám plně vyhovovala. Cvičení zaměřené na snižování celkové únavy, regeneraci po stránce duševní i fyzické, podporu lepšího soustředění, zlepšení paměti, představivosti apod., je v různých obměnách použitelné nejen pro samotné zaměstnance, ale i pro práci s dětmi ve třídách.

Základní škola a Mateřská škola Slapy, Mgr. Soňa Růžičková

 

Milý Petře, děkuji za Vaši "ochutnávku" skvělého cvičení pro mé kolegy. Mnozí poprvé slyšeli a zažili QIGong a ohlasy po mini kurzu byly opravdu skvělé :-). Myslím, že by více firem mohlo zařadit toto cvičení do aktivit svých lidí :-). VELMI DOPORUČUJI!! :-). Těším se na další akce s Vámi!

M.H.

Dobrý den Petře, chtěla jsem vám moc poděkovat za úvodni kurz Qigongu, který proběhl minulý víkend v Praze. Bylo to vážně báječné a potvrdilo se mi doporučeni kamarádky, že vedete skvělé kurzy :-). V týdnu jsem už dvakrát zkoušela některé přípravné cviky a strom na 20 minut. Není to prříliš, ale jak jste řikal, človek by měl začínat postupně a s radostí. Tak snad i ty minuty budou přibývat. Jinak jsem včera byla i na lekci jógy a při jejich pozici stromu jsem urcitě cítila vetši stabilitu a napojení na zem a korunu.

P.M.

Uvědomuji si již, jak je důležitý kontakt s učitelem a společná cvičení, protože musím uznat sám na sobě, že od konce září, kdy jsem byl na vašem kurzu I. stupně a pak ještě II. následně o měsíc později, se teď udály tak velké změny, že jsem překvapen a jsou větší než za přibližně 8 let samostatného cvičení bez učitele. Tudíž vidím, jak je to prospěšné a pojďme to ukázat co nejvíce lidem. 

D.G.

Ačkoliv jsem přišla na kurz jako úplný začátečník, který nevěřil na účinky, tak musím uznat, že jsem zaregistrovala plno změn, které mě potěšily. Jako třeba zlepšení zraku, afrodiziakální účinky, jím méně (na kurzu jsem překvapivě neměla hlad a jedla jsem více měně ze zvyku...

E.P.

Ahoj Petře, chci Ti moc poděkovat za víkendové cvičení. Cítím se plná energie ještě i dnes. Atmosféra byla celý víkend krásná a dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Nebo ještě lépe řečeno: to, kdy a jak tyto informace přišly způsobilo pro mě nové poznání :-). Při jednom ze stromů (jestli to tedy byl strom - šlo o zvětšení koule až do velikosti vesmírné) jsem v průběhu víkendu zažila pocit intenzivního zastavení (zdálo se mi, že snad ani nedýchám a netluče mi srdce). Tak silný vjem prázdna jsem dosud neměla. ...  

L.

...Je mi 65 let, jsem v důchodu a váš kurz jsem absolvovala již v roce 2017 a 2018. Pokaždé mě toto cvičení (hlavně v tak velké skupině) pomůže k větší energii, pohodě a vůbec se cítím zdravá celý rok.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                D.D.

Qigong mě úplně nadchl! Cvičím každý den kolem hodiny strom a moc mě to baví! :-) Jsem okouzlená, prouděním energií a těší mě sama si tímto způsobem utužovat zdraví a vitalitu! Děkuji Vám za skvělé vedení cvičení a těším se na další v květnu.

B.V.

Dobrý den, Petře. Ještě jednou Vám děkuji za krásný víkendový seminář, za Vaše pečlivé a laskavé vedení. 

S úctou

S.K.T.

Dobrý den,

chtěl bych vám moc poděkovat za skvělý seminář :). Velmi se mi líbilo, že jste program kurzu okořenil i o své zážitky z Číny a Šaolinu, pro mě osobně to bylo velmi inspirativní. Teď vás asi všichni zahrnou dodatečnými dotazy, co na semináři nepadly a já se k nim přidám ...:D.

M.K.

Na kurzu jsem byla poprvé v říjnu 2018 a dlouho jsem se chystala Vám napsat, jak jste nás žádal. Nakonec zůstalo jen u plánů, ale cvičila jsem - cvičím - poctivě, vynechala jsem ne více než 10x. Výsledky? Poprvé po 3 letech jsem nebyla před Vánoci nemocná, jsem mnohem klidnější a veselejší - tak to cítím a tak to vnímá i mé nejbližší okolí. Po kurzu jsem se přestala večer dívat na televizi a i teď ji zapínám zřídka, těšila jsem se vždy na cvičení. Velmi mě motivovalo, co jste říkal na konci kurzu, že máme mít se sebou trpělivost, máme začínat pomalu a nechtít hned výsledky - je to moje častá chyba, kterou se snažím nedělat. 

                                                                                                                                                                                                                                   J.M.

 

Patřím mezi jedince neobdařené velkou energií, takže pro mě je cvičení především zdrojem té energie, která chybí. Ale čeho jsem se zbavila naprosto, byly asi před 6 lety začínající problémy s inkontinencí. Dnes (bude mi letos 65) nemám s touto nepříjemností problém žádný. Vděčím za to vám, červené kuličce a malému nebeskému oběhu :)) S pozdravem            

I.Š.

Zdravím Petře, již nějakou dobu jsem vám chtěla napsat, jak je úžasné praktikovat QiGong. A nyní při cestování busem na výlet, jsem si vzpomněla, jak se dá cvičit i při tom. Řekla bych, že jsem si QiGong přenesla do svého života velmi lehce. Našla jsem tak v sobě něco, co se slovy nedá popsat. Určitě víte o čem mluvím. ... 

M.K.

Dobrý den, Petře, děkuji za víkendový kurz čchi kungu. Naposledy jsem Vás viděl před 5 lety a řekl bych, že jste spíš omládl jak zestárl, budiž to nejlepší vizitkou systému, který učíte. Pokusím se tomu zase věnovat více, ale jen najít na to čas... Ještě dělám jiné techniky, do toho chodit do práce, jíst, spát, však to znáte :). Děkuji za inspiraci. Přeji hezký den.

J. L.
 

Energie jsem s Vámi načerpala spousty, ale je pro mě důležité, že si ji teď dokáži udržovat a těším se na pokračování. Moc děkuji, že jste mi ukázal další možnosti, jak se sebou pracovat.

M.K.

Dobrý den Petře.
Byla jsem na Vašem semináři v Jihlavě v polovině března. Chtěla jsem Vám za něj a za setkání s Vámi poděkovat. Už to jsou dva týdny, stále to v sobě nosím jako nějaký pocit "dluhu", tak už to neodkládám a DĚKUJI! :) - nevím, kdy naposled jsem se potkala s člověkem, který je ve "svém středu". Chodící harmonie, klid, vědomí v této realitě ... :) Těší mě to. Děkuji za setkání a budu se těšit na nějakou další akci. Ať se Vám daří!  
I. N.  


Dobrý den Petře, pozdravuju a díky za skvělý víkend s čchi kungem :-). Chtěla bych Vás poprosit o zaslání hudby k cvičení s orgány. Čchi kung je prostě skvělej, jsem do něj úplně zamilovaná :-) a moc mi pomáhá se zklidnit a jinak vnímat sebe i okolí. Moc se těším na někdy příště:-). Děkuju Vám moc !!! 

J.N.

Dobrý den, milý pane Kochlíku, velice ráda bych se zúčastnila II. stupně kurzu qigongu v Praze. Pravidelné cvičení mi velmi pomáhá ke zklidnění mysli, dodává životní energii a je velkým pomocníkem proti bolestem zad. Moc ráda budu pokračovat. Přeji Vám krásné léto.                                                                                                                                                                                                                                                                         S.F.

... Mimo jiné mám poznatek - několik lidí mi po víkendovém kurzu řeklo, že zářím, mám hezkou pleť i vlasy a vypadam mladší:) první potvrzení účinku. Děkuji za skvělé vedení, určitě chci pokračovat ve cvičeni.

E. B.

Zdravím, Petře a přeji Vám hezký zbytek, pro Vás náročného víkendu. Chtěla bych Vám poděkovat za Kurz II. stupně Zhong Yuan Qigong, který jste vedl. Opět byl a zůstane pro mne nezapomenutelným zážitkem (tak jako to bylo u I.stupně v r. 2015). Děkuji za vše co jste nám všem "předal" - jak z čchi-kungu, tak i ze sebe samého. Ještě jednou - díky... a už teď se těším na III.stupeň Vámi vedený.   

                                                                                                                                                                                                          V. Č.

V sobotu jsem spojil ZYQ s ultramaratonem. Podařilo se mi ve Stromovce hlavně dopoledne při běhu nasávat energii a bylo z toho 109 km za 12 hodin :).

P. S.

Qigong mi změnil každodenní fungování způsobem, který nemá obdoby. Zkoušel jsem mnohé v životě, ale toto je zkutečně unikátní věc. Takže praktikovat dvě hodiny denně mi nepříjde jako jakýkoliv problém, zvláště, když mi ten čas cvičení bohatě vynahrazuje menší potřebou spánku a vůbec plnějšího životního fungování. Qigong mě (a to říkám po osmi dnech kdy jsem se ho poprvé dotknul) osvobodil. Jistě. Se svobodou jde ruku v ruce odpovědnost, to si uvědomuji. To je ale výzva, kterou musí přijímat každý, kdo se vydá na jakoukoliv duchovní cestu. Díky Vám.

P. S.

Ahoj Petře, díky za to, že děláš cvičení. Byl jsem včera takový nenaladěný - mám toho moc, ale dnes od rána vnímám ty samé věci jinak (dalo by se říct pozitivněji) a nenapadá mne žádný jiný důvod než včerejší cvičení. Taky mám velkou chuť řešit a měnit - tak dík.

S. S.

Musím říct, že Váš seminář mi moc pomohl, dokonce bych řekla, že mi změnil život, pohled na svět, na lidi, no zkrátka je to SUPER ! Děkuji Vám z celého srdce a jsem vděčná za to, že mi bylo dopřáno se s Vámi v tomto životě setkat. Mějte se báječně !:-)

Zdraví J. I.


Přestože již nějakou dobu cvičím taiiji a jiné čchi-kungové sestavy, byl pro mě Váš kurz ve své hloubce velmi přínosný a obohacující. Je to nakopnutí, které jsem potřebovala k tomu, abych cvičila mnohem pilněji:-). Děkuji a přeji příjemné dny.

J. L.

... Po náročných čtyřiceti letech, které mám za sebou, nemálo zklamáních a bohužel i podrazech, už jsem byl z toho všeho dost unavený. Ztratil jsem naději že kdy potkám někoho kdo mi dá práci, aniž by mne odíral jako otroka, ztratil jsem naději že potkám opravdu upřímnou lásku, a co hůř, ztratil jsem víru v sebe. To je minulost. V současnosti mám pocit že stojím na novém startu, a právě Zhong Yuan je důvod, proč na tom startu stojím nebývale pevnýma nohama. ........  ....... Ne vše je možno snadno popsat, a Qigong není exaktní věda, nicméně se pokusím. Nejenže se cítím dobře fyzicky, jak už jsem naznačil mám sebevědomí jaké jsem měl naposledy v sedmnácti letech. Umožňuje mi to jednat s lidmi lépe, a účiněji. Zároveň mám lepší cit pro odhad situace, a rychlejší reakce během komunikace. Hlavně mám ale pocit, že se mnou můj život více spolupracuje. Všechno, situace se samy vyvíjejí, a lidé lépe spolupracují. Sám o věcech také méně přemýšlím, a nevracím se tolik zpět do minulosti. O to lépe se mi hledí dopředu:-). Těžko říci co vše je čím vlastně způsobeno, ale je jisté že Zhong Yuan je toho všeho důležitou součástí. 

Díky, T.

Dobrý den, ještě jednou bych Vám chtěla poděkovat za víkend, který mi přinesl klid do mysli a následně ještě to, co jsem nikdy nepoznala, ačkoliv nejsem žádná "ledovka" -orgasmus. Konečně! Neměla jsem odvahu to dřív napsat:-).   

                                                                                                                                                                                                                            E.

Vážený pane Bc. Kochlíku,
chtěla bych Vám tímto poděkovat a ocenit Vaši práci v oblasti učení a osvěty metody Qi-gong. Důvodem, proč jsem Vás požádala o uspořádání výukového semináře v našem městě, je obecně rozšířený nedostatek léčebně-preventivní péče, zejména pak v oblasti duševního zdraví, o čemž mohu směle hovořit na základě své dlouholeté zkušenosti a praxe odborného psychiatra pro dospělé. Dlouho jsem přemýšlela, jak bych mohla ve smyslu prevence duševních onemocnění nějak přispět a něco svým pacientům i širší veřejnosti doporučit. Měla jsem na mysli techniku, která by u lidí vedla k převzetí odpovědnosti za své zdraví a která by v sobě zahrnovala terapeutické prvky uvolnění a zklidnění mysli, posílení vnitřní odolnosti a navození rovnováhy, aniž by lidé byli závislí na přítomnosti terapeuta a na jeho aktivním působení, jak tomu zpravidla bývá u hypnózy a jiných, např. imaginativních technik. Hledala jsem metodu nedogmatickou, ucelenou v systém a prověřenou delší tradicí, která by její účinnost potvrzovala. Qi-gong tato očekávání splňuje. Oceňuji, že jeho významnou složkou je práce s vizualizací a aktivní imaginací, relaxace, práce s dechem a s koncentrací pozornosti - to všechno jsou uznávané a používané postupy v psychoterapii, podobně jako práce s archetypy (např. archetyp stromu, posvátného ptáka nebo draka). Qi-gong je založen na pravidelném cvičení (tréninku), což vede k nácviku sebedisciplíny, k rozvoji ozdravujících návyků a posílení sebehodnocení; to vše vede k dalšímu osobostnímu rozvoji a nalezání vnitřních zdrojů. Cvičení jsou koncipována tak, že člověka ukotvují, posilují a uvádějí do rovnováhy. 
Srdečně blahopřeji k tomu, že jste se tento inspirující systém rozhodl studovat, praktikovat a dále předávat. Vaše podání je srozumitelné, ucelené a praktické; výuka je interaktivní. Děkuji za profesionální přístup a ochotu takový seminář uskutečnit na pozvání v našem městě.

S úctou MUDr. Veronika Pavlacká Vaverková, odborný psychiatr, Uherské Hradiště

 

Dobrý den.

Strašně moc vám děkuji, za to co jste nám na kurzu ukázal. Než jsem k vám jel, zkoušel jsem si cvičit pouze podle knížky. Když jsem ale na kurzu ucítil energii pod rukama, byl jsem úplně u vytržení. Tohle jsem opravdu nečekal. Posunulo mě to o moc dál. Zdálo se mi, že všechno co říkáte chápu, jako bych to už slyšel. Když jsem přijel domů, pořád jsem tu energii mezi rukama cítil. Stačilo ruce přiblížit a pořád to fungovalo a funguje do teď. Je to tak o polovinu slabší než na kurzu, ale pořád mě to nutí tu energii vnímat. V práci i doma, skoro pořád mám v rukou "energetickou kouli" zvětšuji a zmenšuji. Cvičím velký strom. Je to paráda. To co jsem s vámi zažil mě hodně změnilo. I doma mi říkali, že jsem se vrátil jiný:-). A za to moc a moc děkuji vám. Budu poctivě dál cvičit, abych mohl na váš kurz.

          Děkuji! T. B.

... Víkendový kurz mě obohatil o nové poznání sebe sama. Pravděpodobně bych po zbytek svého žití nevěřila, že může každý jedinec v sobě otevřít "tajnou" schránku, která mu byla po dobu svého dosavadního života uzavřená. Musím poděkovat :)
Právě jsem docvičila .... Všechno mi šlo naprosto krásně. Je to vůbec možné? Jsem překvapená, že to všechno stále tak intenzívně cítím :) Možná ještě zřetelněji, než včera :) Krásný :)

M.B.

Ahoj Petře,

... zásadní posun u mě nastal na maratónu, kde jsem prvně zažil nesdělitelný pocit při velkém stromu. Bylo to, jako bych se probudil z apatie nevědomosti. ... Nazval-li jsem pocity po společném cvičení na maratónu jako nesdělitelné, potom pro pocity na a po kurzu 2. stupně mi slova už chybí. ... Kurz 2. stupně měl pro mě jeden měřitelný výnos: upravil se mi krevní tlak do normálu, a to jsem léky záměrně vysadil již před kurzem, aby mi nebraly energii při cvičení. Začal jsem efektivněji pracovat. Práce jde sama od ruky a nevyřešené úkoly začaly ubývat geometrickou řadou. ... Děkuji Petře, za to, žes mi ukázal kudy.

P.S.

Ahoj Petře,

díky moc za kurz. Hodně se mi to líbilo a byl jsem překvapený příjemným vnitřním světem, který se mi otevřel. Čekal jsem posun oproti individuálnímu cvičení, ale stejně mě to překvapilo. Včera jsem hned cvičil - pocity by slabší než na kurzu (jak jsi říkal), ale byly:-). .....

S.S.

Krásný den Petře,

musím říct, že po tomto víkendu (kurzu v Praze) jsem vyklidněná a nabitá energií jako dlouho ne:-). Budu se snažit tento stav alespoň udržovat. Tak snad zase někdy na nějakém cvičení...

R.

...po víkendu i díky následnému každodennímu cvičení v průběhu dne (spíše začlenění do denního života) je mi jasné, že je to přesně to, co potřebuji.

M.K.

... Líbí se mi jak píšeš, že plánuješ názornější způsob výuky. Po kurzu prvního stupně ve Velkém Meziříčí se mi hodnoty bílých krvinek po dlouhé době chemoterapie zvedly úplně do normálu. Tomu já říkám názorná výuka. ...

H.

...zajímavý poznatek č. 1, - zvýšená energie přes "strom" a "kuličku"  má zřejmě pozitivní dopad i na moje standardní cvičení qigongu (to, co cvičím každé ráno), všechno mi jde líp, lepší rovnováha, plynulejší pohyb atd.

...a zajímavý poznatek č. 2 - chodím skoro každý den na pásu 6 km, rychlostí 6 km/hod. Obvykle po 10 min tepovka stoupne a drží se mezi 110 - 130 tepy/min. Zkusila jsem při tom qigong - cirkulování energie po zadní straně nohy nahoru a přední stranou těla dolů a tepovka ne a ne "vylézt" nad 80 tepů/min. Už to zkouším tři dny, výsledek je stejný...

K.M.

Jsem moc ráda, že jsem se o minulém víkendu mohla zúčastnit vašeho kurzu a jsem z toho, co mi to dalo čím dál víc nadšená. I když jsem oba dny odcházela naprosto energeticky vyčerpaná, když jsem přišla domů energie se dostavila a bylo mi moc dobře (asi mám dlouhé energetické vedení). V neděli jsem pak šla spát až někdy v půl druhé v noci a vstávání mi pak překvapivě nedělalo problém. Od té doby se po kurzu cítím hodně zklidněná, koncentrovaná a že mi myšlenky neutíkají všemi směry, jak tomu bylo před tím, kdy jsem je nedokázala žádnými metodami zastavit. Na to mi hodně pomohlo se naučit dívat se na kuličku očima vzadu hlavy a přední mozek odpojit. To je nádhera. Cvičím si malý nebeský kruh a s DVD i ostatní cviky, jen na strom jsem zatím čas nenašla. Ale malý nebeský kruh cvičím všude (v MHD, když někde čekám a tak) takže denně často. Dělá mi moc dobře. ...

J.

...Čchi-kung mi vstoupil do života v pravou chvíli. Oslovil mě hlavně tím, že učí člověka spoléhat ve vlastní potenciál, který jeho cvičením nenápadně narůstá. Cítím, že pravidelné cvičení mi dává hlubší a zároveň jemnější vnímaní sebe sama a to mi pak pomáhá i v reálném životě. Prostě zasahuje všechny úrovně života, které jsem schopna vnímat. ... přívlastek "tichý" čchi-kung je příznačný, protože zprvu se zdá, že se nic neděje, ale po čase člověk zjistí, že se děje hodně. Osvobozující a radostné je, že chvíle strávené cvičením pomáhají v běžném životě. Není to únik z reality, ale prožívání žovota na hlubší úrovni. ..

V.

...Konečně jsem se doma dostala k tomu cvičit strom. Musím říct, že mi to šlo lépe a lehčeji než na kurzu a bylo to pro mě silnější. Na mě vše působí opačně, takže jestli někomu pomáhá společná energie na kurzech, pro mě je lepší uvolnění o samotě. I když musím říct, že na kurzu by se společná energie dala krájet. ... Čchi-kung mi pomohl být koncentrovaná a zklidněná uvnitř sebe a je to krásný. Ale docela mám po cvičení problém s jeho afrodiziakálními účinky. ...

J.

...I když zatím cvičím dost nepravidelně a měl jsem menší pauzu, protože zatím trochu chybí duševní síly, tak nějaké změny pozoruji. Když některý den cvičím qigong, potřebuji pak v noci méně spánku. Obvykle spím tak 9 - 11 hodin (když nemám ráno povinnosti), po dnu kdy cvičím se probudím tak po 5 - 7 hodinách. Druhá zvláštní věc je, že většinou mám po cvičení (někdy i jindy) chuť se hýbat, nebo spíš "tančit". I když tancovat neumím a nikdy mě to nebavilo, tak den po kurzu jsem měl zvláštní potřebu se hýbat a po chvíli jsem nechal tělo, ať si dělá co chce a asi dvě hodiny jsem na nic nemyslel, jen jsem pozoroval, jak se mé tělo oddává jakémusi zvláštnímu výrazovému tanci...

M.T.

...i když s odstupem, rád bych se s Vámi podělil o několik zajímavostí po II. stupni. V práci mi asi týden říkali, že působím tak nějak blaženě a vyrovnaně. Musím říct, že jsem se tak cítil. Podobná setkání určitě člověku pomáhají ukazovat, že jsou na světě i jiné naplňující věci. ...

R.H.

...Po posledním semináři jsem asi 10 dnů nepotřebovala jíst, bylo to moc příjemné.

L.G.

...Podle mě je qigong jednou z mnoha cest, jak se plně napojit na svou duši, na moudro v nás, na našeho mistra, ale s qigongem nezapomínáme na naše tělo, které je pro nás tady a teď důležité. ...

R.R.

...Velice rád chci pokročit, na další, druhý stupeň. Zažil jsem totiž něco, co mě k ZY Qigong nesmírně začalo přitahovat. ... Po chvilce se stalo něco, v co nemůžu stále uvěřit. Najednou horizontální, jakoby mlžný kruh kolem mě, pohyboval se od hlavy směrem dolů až k prstům nohou a zase nahoru a zase dolů a hahoru... Uprostřed tohoto kruhu bylo takové příjemné, až lehounce brňavé teploučko. Rychlost pohybu tohoto kruhu byla velmi pomalá a vůbec jsem ji nemohl ovlivnit, jenom jsem stál a lehce se usmíval. Najednou kruh zmizel. Trvalo to cca 45 minut. Myslel jsem, že to bylo 5 minut... Jinak ho zatím cvičím 20 - 30 minut. Ještě dva dny jsem pociťoval teplo ve spodním tantienu. ...

V.N. 

Články v časopisech

Všechny články najdete zde.

Časopis Ve hvězdách, č. 97, červenec a srpen 2020, Posilování naší obranyschopnosti (jpg)

Časopis Ve hvězdách, č. 96, květen a červen 2020 - Zhong Yuan Qigong: PRÁCE s tělem energií a myslí (2) 

Časopis Ve hvězdách, č. 95, březen a duben 2020, ZY Qigong: Práce s tělem, energií a myslí

Časopis Ve hvězdách, č. 94, leden a únor 2020, Zkoumání těla, energie a duše

Časopis Ve hvězdách, č. 93, listopad a prosinec 2019, Cvičení bez pohybu (3. část)

Časopis Ve hvězdách č. 92, září a říjen 2019, Cvičení bez pohybu (2. část)

Časopis Ve hvězdách č. 91, červenec a srpen 2019, Tajemství cvičení bez pohybu

Časopis Ve hvězdách č. 90, květen červen 2019, Umění stát jako Velký strom

Časopis Ve hvězdách č. 89, březen a duben 2019, Qigong a onkologická onemocnění

Časopis Nový Fénix č. 10, rok 2019, Co jedí poustevníci? Aneb... bi gu shi qi (Str. 1 jpg  a Str. 2 jpg).

Časopis Nový Fénix, č. 10, rok 2018, Čínská Image Medicine

Časopis Nový Fénix, č. 10, rok 2016, Červená kulička

ODKAZY

Zhong Yuan Qigong

www.energyforlife.cz stránky o qigongu Petra Kochlíka

www.zyq-cr.cz stránky spolku Zhong Yuan Qigong Česká republika

www.zyq.sk stránky Slovenské asociace ZYQ

www.zyq108.com hlavní ruské stránky, oficiální stránky ZYQ

www.zyq108.de německé stránky o Zhong Yuan Qigong

www.zyq.ca stránky kanadské asociace Zhong Yuan Qigong

www.zyqigong.org americké stránky o Zhong Yuan Qigong

www.zyq108.lv lotyšské stránky o Zhong Yuan Qigong

www.qigong.ru ruské stránky

 

Institut Kundawell

www.kundawell.com stránky Pekingského medicinského výzkumného institutu Kundawell

www.kundawell.cn stránky Pekingského medicinského výzkumného institutu Kundawell

Kontakt

Bc. Petr Kochlík
Ctěnická 695/13
Praha 9
190 00

728694999

© 2014 Všechna práva vyhrazena.