Petr Kochlík (*1973)

Qigongu (čchi-kung) se věnuji od roku 1995 a od roku 2002 pak zejména systému Zhong Yuan Qigong (Čung-jüan čchi-kung) velkého čínského Mistra Xu Mingtang (Sü Ming-tchang), hlavního představitele školy. Od roku 2007 jsem Mistrovým osobním žákem a od stejného roku mám právo Zhong Yuan Qigong (ZY Qigong) vyučovat. V současné době jsem oprávněn k výuce I. - III. stupně, přičemž IV. a V. stupeň vyučuje pouze Mistr Xu Mingtang. Od června 2012 jsem předsedou sdružení Zhong Yuan Qigong Česká republika (ZYQ ČR), jehož cílem je zejména podpora a propagace ZY Qigong v ČR. Spolupracuji s klinikou čínské medicíny Inspirita v Praze.

K qigongu jsem se dostal řízením osudu a především kvůli zdravotním problémům, které se u mě nečekaně objevily ze dne na den. Bylo mi jedenadvacet let a lékaři mi oznámili, že moje srdce pracuje jen asi ze čtyřiceti procent a že není žádná naděje na vyléčení. To byl šok. Byl jsem zcela neschopen chodit do práce a normálně žít. Čekal mě invalidní důchod. S tím jsem se však nechtěl smířit. Po předchozí zkušenosti s judem a aikidó, na jehož trénink jsem po onemocnění mohl zcela zapomenout, jsem se po nějaké době zkusil přihlásit aspoň na Tai Ji Quan (tchaj ti čchuan). O Tai Ji Quan, známém u nás spíš jako "tajči", jsem tenkrát ještě neměl příliš valné mínění, protože jsem ho mylně považoval za pouhé "zdravotní cvičení pro důchodce". Ale právě pro jeho zdánlivou nenáročnost a zdravotní aspekt mě tehdy začalo lákat. Namísto avizovaného Tai Ji Quan nás ale můj první učitel první rok učil "pouze" qigong. Jednalo se o velmi jednoduché pohyby, nehybné cvičení v sedě i ve stoje, tedy o něco, co vlastně ani cvičení, jak ho známe na západě, moc nepřipomínalo. Díky každodennímu provádění těchto jednoduchých cviků qigongu se mi však podařilo změnit pesimistické předpovědi lékařů a po výrazném zlepšení mého zdraví konstatovali, že se zřejmě museli zmýlit v diagnóze, protože jinak "není možné, aby se moje zdraví tak zlepšilo". A tak jsem pokračoval ve cvičení qigongu a cítil se stále lépe. Na cvičení Tai Ji Quan také došlo a kromě qigongu jsem se přibližně deset let současně věnoval i Tai Ji Quan - nejprve stylu Yang, později nějaký čas také Qi Xing Tai Ji, Tai Ji Jian a Ba Xian Jian u Mistra Zhai Hong Yin (Čaj Chung Jin). Postupně mi ale začalo být jasné, že nelze sedět v sedlech dvou koní a věnovat se stejně důkladně oběma směrům - Tai Ji Quan i qigongu. Bez velkého přemýšlení jsem se tedy rozhodl maximálně soustředit na qigong a věnovat veškeré úsilí jemu.

Dnes chápu qigong mnohem šířeji, než jenom jako zdravotní cvičení. Zjistil jsem totiž, že ZY Qigong toho nabízí hodně i pro lidi zdravé. Dá se dokonce říci, že dobré zdraví je pouze jednou z mnoha věcí, které je možné praktikováním ZY Qigong získat, pouze prvním krokem. Rád se s Vámi podělím o všechny své zkušenosti na některém z kurzů.

Další údaje o mně:

Od roku 1995 jsem absolvoval velké množství kurzů qigongu, včetně kurzů léčitelského qigongu, dále kurzy tai ji, korejské akupunktury SU JOK, reflexní terapie, REIKI, EFT a podobně. Od roku 2002 jsem absolvoval čtyři stupně ZY Qigong (některé z nich opakovaně), dále pak retreaty (intenzivní cvičení) vedené Mistrem Xu Mingtang na Slovensku, na Ukrajině a v Číně (Shaolin), jakož i retreat pro osobní žáky v Lotyšsku. Zejména náročný pobyt a intenzivní Mistrova výuka v Číně po dobu několika týdnů v letech 2009 a 2010 velmi posunuly moje chápání qigongu, které se snažím stále rozvíjet.

V únoru 2009 jsem získal na pražské klinice tradiční čínské medicíny (TCM INSTITUT, o.s.) "Osvědčení o rekvalifikaci č. 2009/015 pro pracovní činnost Masér pro rekondiční masáž se specializací pro tradiční čínskou masáž TUI NA (tchuej na) s působností mimo oblast zdravotnictví".

V roce 2007 jsem ukončil bakalářské studium na Právnické fakultě MÚ v Brně. Bydlím v Praze, kde také pracuji (v oblasti ochrany životního prostředí).

Kontakt:

Zájemci o kurz ZY Qigong mě mohou kontaktovat na adrese zy-qigong@email.cz. Na stejné adrese mě můžete kontaktovat s žádostí o informace, které jste zde nenalezli, případně můžete pro odeslání své zprávy využít formulář níže.

 

*Poznámka: Na prvním místě je na těchto stránkách uváděna transkripce pinyin, tedy oficiální přepis čínských znaků do latinky. V závorce pak uvádím i českou transkripci, která se poměrně úspěšně přibližuje čínské výslovnosti a je často používána např. i v knihách vydaných v České republice.

Napište mi

Kontakt

Bc. Petr Kochlík
Chvatěrubská 350
Praha 8
181 00

+420 728 694 999

© 2014 Všechna práva vyhrazena.